شناسايي سياره*اي كه از دو خورشيد برخوردار است!
#1
محققان آمريكايي با استفاده از مشاهدات فضاپيماي كپلر ناسا موفق به كشف يك سياره دوردست شده*اند كه از دو ستاره برخوردار است.
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين سياره گازي سرد كه كپلر-16b نام دارد، تقريبا به اندازه سياره زحل بوده و در فاصله 200 سال نوري قرار دارد.
سيستم ستاره*هاي دوتايي كه به دور يكديگر مي*چرخند، پيش از اين ديده شده بود و دانشمندان به وجود سياره در اطراف آنها مشكوك بودند؛ اما مشاهدات كپلر براي اولين بار اين فرضيه را اثبات كرد.
ماموريت كپلر اين است كه كهكشان راه شيري را براي شناسايي سيارات شبه زمين در منطقه قابل سكونت آن جستجو كند.
اين فضاپيما با جست*وجوي ستاره*هاي چشمك*زن كه به معني گذر يك سياره از برابر آنهاست، اين كار را انجام مي*دهد. به اين عمل «انتقال سياره*يي» گفته مي*شود.
به گفته محققان، كشش گرانشي دو ستاره، حتي ستاره*هاي نسبتا كوچك اين سيستم ستاره*يي، بسيار متفاوت از گرانش ايجاد شده توسط يك ستاره است.
از جمله يافته*هاي جالب در مورد اين سيستم ستاره*يي اين بود كه اين دو ستاره به نوبت روي يكديگر را پوشانده و در زمان*هاي معيني اين اتفاق تكرار نمي*شد. اين حالت، نشان*دهنده وجود يك سياره در اين سيستم است كه به دور هر دو ستاره گردش مي*كند.
كپلر-16b اولين سياره*اي است كه دانشمندان، عبور سياره*اي مستقيم آن*را از برابر ستاره*هاي آن شناسايي كرده*اند.
به دليل كوچكتر بودن هر دو ستاره اين سيستم از خورشيد منظومه شمسي، سياره كپلر-16b كاملا سرد بوده و دماي سطح آن احتمالا منفي 73 تا منفي 101 درجه سانتيگراد است.
كپلر-16b از لحاظ اندازه و جرم شبيه به زحل است كه هر 229 روز يكبار در فاصله 104.6 ميليون كيلومتري به دور دو ستاره خود مي*چرخد.
نتايج اين تحقيقات در مجله ساينس منتشر شده است.

منبع: ایسنا
[ATTACH=CONFIG]975[/ATTACH]


فایل‌های پیوست
.jpg   55170_2[1].jpg (اندازه 14.37 KB / تعداد دانلود: 1)
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان