ترکیبات کربنی پیچیده بر روی پلوتو کشف شد
#1
ترکیبات کربنی پیچیده بر روی پلوتو کشف شد

دانش > فضا - همشهری آنلاین: تلسکوپ فضایی هابل موفق به ردیابی مولکول*های پیچیده کربنی و زیرساختارهای حیات، بر روی سطح منجمد پلوتون شده است

دانشمندان از گذشته از وجود یخ*های متان و دیگر ترکیبات منجمد بر روی سیاره پلوتو آگاه بودند اما این اولین باری است که دانشمندان موفق به ردیابی مواد شیمیایی پیچیده کربنی بر روی سطح این سیاره کوتوله شده*اند.

به گفته دانشمندان در موسسه مطالعاتی ساوث وست پدیده*ای بر روی سطح پلوتو در حال جذب پرتوهای فرابنفش است که این پدیده می*تواند ترکیباتی ارگانیک و یا مواد نیتروژن دار باشند. این پدیده ارگانیک لزوما نباید پدیده*ای زنده باشد بلکه می*تواند ترکیبی کربنی باشد که به عنوان زیرساخت شکل گیری حیات شناخته می*شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این مواد شیمیایی می*توانند به واسطه تابش پرتو ضعیفی از نور خورشید و یا پرتوهای کیهانی به وجود آمده باشند که سطح پلوتو را بمباران کرده و متان و مونوکسید کربن را بر روی سطح سیاره کوتوله از هم تجزیه کرده باشند.

محققان جذب بالای فرابنفش را با استفاده از طیف سنج منشاء کیهانی تلسکوپ هابل کشف کرده*اند. این اطلاعات در پی اولین گردش هابل به سوی پلوتو و همراه غول پیکرش "کارون" به دست آمده است. طیف سنج منشاء کیهانی به گونه*ای ساخته شده که می*تواند پرتوهای نوری را به عوامل سازنده*اش تجزیه کند.
نجومبرترینعلم دنیاست ...
پاسخ


پیام‌های این موضوع
ترکیبات کربنی پیچیده بر روی پلوتو کشف شد - توسط amir adib - 12-28-2011, 06:13 PM

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
مهمان ناخوانده برای پلوتو farbod1375 3 4,067 08-30-2006, 02:39 AM
آخرین ارسال:

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان