اخبار مربوط به کاوشگر کنجکاوی

ریشه مریخی برخی شهاب سنگ*ها تأیید شد

داده*های جدید که توسط مریخ*نورد کنجکاوی ناسا جمع*آوری شده*اند، نسبت دقیق دو شکل از گاز بی*اثر آرگون در جو مریخ را نشان می*دهد.


اندازه*گیری های جدید توسط مریخ نورد کنجکاوی نه تنها به تأیید ریشه تعدادی از شهاب*سنگ*های کشف شده روی زمین کمک می*کنند، بلکه می*توانند به محققان برای درک چگونگی و زمان از بین رفتن بخش عمده*یی از جو مریخ و تبدیل شدن از یک سیاره گرم و مرطوب به بیابانی سرخ کمک می*کند.

با درک میزان دقیق ایزوتوپ های سبک تر آرگون-36 در جو مریخ و مقایسه آن با ایزوتوپ های سنگین تر آرگون-38، دانشمندان قادر به تأیید ترکیبات شهاب سنگ های کشف شده بر روی زمین می شوند.

[ATTACH=CONFIG]1909[/ATTACH]

«سوشیل آتریا» از محققان دانشگاه میشیگان و نویسنده ارشد این تحقیق تأکید می کند: مطالعه مستقیم بر روی مریخ و مقایسه داده های کنجکاوی به حل اسرار شهاب سنگ های کشف شده روی زمین با ریشه احتمالی مریخ منجر می*شود.

نتایج داده*های مریخ*نورد کنجکاوی نشان می*دهد، نسبت آرگون در مریخ 4.2 است و شکل سبک*تر آرگون فرارتر از ایزوتوپ سنگین تر است؛ اگر در تاریخچه حیات سیاره سرخ، جو آن از بین نرفته باشد، نسبت آرگون باید 5.5 باشد که مشابه وضعیت خورشید و مشتری با گرانش بیشتر است و این گرانش امکان فرار ایزوتوپ ها را فراهم نمی*کند.

اما ابزار قدرتمند آنالیز نمونه در مریخ (SAM) مریخ نورد کنجکاوی اجازه اکتشافات دقیق تر را در سیاره سرخ فراهم کرده است.

به گفته «آتریا»، سایر ایزوتوپ*های اندازه گیری شده توسط SAM از نظریه از بین رفتن جو مریخ حمایت می*کند؛ آرگون روشن*ترین نشانه از دست رفتن جو است؛ چراکه در تعامل یا تبادل با سطح مریخ نیست.

مریخ نورد کنجکاوی نمی*تواند بطور مستقیم میزان جو از دست رفته سیاره سرخ را محاسبه کند و ناسا قصد دارد در مأموریت کاوشگر مریخ MAVEN که تا ماه نوامبر به فضا پرتاب خواهد شد، جو مریخ و تغییرات آن را مورد بررسی قرار دهد.

کاوشگر 650 میلیون دلاری MAVEN با هدف بررسی تغییرات جو سنگین دی اکسید کربن طی چند میلیارد سال به فضا پرتاب می شود؛ این کاوشگر در اندازه یک اتوبوس طراحی شده و پس از رسیدن به مریخ، در ارتفاع 128 کیلومتری با سرعت 20 هزار کیلومتر چرخیده و اقدام به جمع*آوری داده از جو بالای این سیاره می*کند.

نتایج این مطالعه در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است.


فایل‌های پیوست
.jpg   NASA.JPG (اندازه 15.95 KB / تعداد دانلود: 0)
پاسخ
درحالی که لایه نازکی از برف مناطق قطب جنوب مریخ را پوشانده است، مریخ*نورد کنجکاوی در تعطیلات سال نوی میلادی هم به اکتشافات خود بر سطح سیاره سرخ ادامه می*دهد.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، «پاول هین» از محققان آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا و نویسنده مقاله بارش برف در مریخ در مجله Icarus اظهار کرد: لایه نازکی از برف مریخی، مناطق قطب جنوب سیاره سرخ را پوشانده است.با وجود جو بسیار خشک در سیاره سرخ که 95 درصد متشکل از دی*اکسید کربن است، هوای قطبی بدون خورشید، امکان بارش برف را در این مناطق فراهم می*کند.«تاکشی کورودا» از محققان دانشگاه توهوکو تأکید کرد: زمانیکه دما به زیر سطح تراکم دی*اکسید کربن یعنی دمای 128- درجه سانتیگراد برسد، در مناطق قطبی، دی*اکسید متراکم به شکل یخ می*بارد.این فرآیند به طور چشمگیری جرم کامل جو مریخ را تغییر می*دهد؛ اندازه*گیری کاوشگرهای وایکینگ، تغییرات سالانه 25 درصدی در فشار سطح را نشان می*دهد که حداکثر فشار در اطراف مناطق انقلاب زمستانی وجود دارد.بر اساس اعلام ناسا، اکتشافات مریخ*نورد کنجکاوی در تعطیلات سال نوی میلادی با جدیت پیگیری می*شود و طی روزهای آینده محققان اقدام به بروز رسانی برنامه نرم*افزاری مریخ*نورد خواهند کرد که از بروز نقص عملکرد ربات پیشگیری می*کند.
[COLOR="#008000"][/COLOR]
نجومبرترینعلم دنیاست ...
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
اخبار نجومی جدید mahdad_haghighi 0 1,649 12-06-2011, 05:48 PM
آخرین ارسال: mahdad_haghighi
پایگاه خبری اخبار نجوم Shirmardi 4 924 06-24-2009, 03:16 PM
آخرین ارسال: Shirmardi
اخبار نجوم akhtar shenas 10 2,399 06-10-2009, 03:03 PM
آخرین ارسال: Castor va Pollux

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
Astronomy Education