مطالعه ی کتاب(دوره ی مجازی نجوم)
باسلام.دوستان همانطور که وعده داده شده بود این تاپیک جهت مطالعه ی هماهنگ کتاب در نظر گرفته شده در ادامه روند تاپیک رو عرض خواهم کرد:
کتابی در نظر گرفته می شود.بعد به طور منظم و با سرعت خاصی اعضا ی تالار کتاب رو مطالعه می کنند.در حین مطالعه ی کتاب این تاپیک همینطور جایگاهیست برای طرح سوالاتی که به واسطه ی مطالعه ی کتاب برای اعضا ایجاد می شود و همینطور پاسخ به آن ها.دو بار در طول مطالعه ی کتاب یک بار وقتی نصف کتاب مطالعه شده و بار دوم بعد از اتمام مطالعه از دوستانی که مایل باشند آزمون به عمل می آید و پذیرفته شدگان آزمون مورد تقدیر تالار قرار خواهند گرفت.در ادامه به چند نکته در رابطه با این تاپیک اشاره می کنم:
1-هدف از ایجاد این تاپیک همونطور که قبلا عرض کردم ارتقاء سطح علمی اعضا است
2-کتاب های انتخابی فعلا کتاب های مرجع خواهند بود به این دلیل که اعضاء تالار به حد مشخصی از اطلاعات و تخصص در نجوم برسند وبعد کتاب های تخصصی و موضوعی مورد مطالعه قرار بگیرند.به علاوه تهیه ی کتاب های مرجع برای دوستان راحت تر خواهد بود.
3-آزمون برگزار شده در تالار به صورت مجازی و انلاین خواهد بود.به این معنا که برای جلوگیری از تقلب آزمون به صورت چت برگزار می شود.سوالات آزمون سخت نخواهد بود و نکته ی خاصی (مثلا سوال هوش یا...)در آزمون وجود نخواهد داشت.(البته متعاقبا در مورد آزمون و جزئیاتش توضیح داده خواهد شد)
4-متاسفانه علی رغم تلاش هایی که جهت تهیه ی نسخه ی الکترونیکی کتاب انجام شد موفق نشدیم آن را تهیه کنیم.لذا فعلا تهیه ی منبع را به عهده ی خود اعضا می گذاریم.اگر منبع مورد مطالعه به صورت pdf آماده شد،سرعت مطالعه کاهش پیدا می کند تا دوستانی که نتوانسته اند منبع را تهیه کنند به ما ملحق شوند.
5-سرعت مطالعه را فعلا حدود 3 صفحه در روز قرار می دهیم.مطالعه از فردا 9 آبان 1391 آغاز خواهد شد.
6-کسانی که مایلند در آزمون شرکت کنند لطفا با پیام خصوصی به اطلاع بنده برسانند.همینطور اگر ایده یا سوالی نسبت به روند تاپیک دارید می توانید با پیام خصوصی به اطلاع اینجانب برسانید.
7-در پست بعدی(همین امروز)کتاب و جزئیات مطالعه رو عرض خواهم کرد
منتظر حضور و فعالیتتان هستم با تشکر
Smile
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
با سلام دوباره.نخستین کتابی که به جهت مطالعه استفاده می کنیم نجوم به زبان ساده از "مایر دگانی" وترجمه ی آقای "محمد رضا خواجه پور"است(انتشارات گیتا شناسی)
این کتاب شامل 18 فصل است وتقریبا تمام موارد مورد نیاز برای یک ستاره شناس آماتور را در بر دارد.با توجه به این که بیش از 10 بار به چاپ رسیده و 28 سال از نخستین چاپش می گذرد و همینطور وجود ترجمه ی شیوا ی آقای خواجه پور کتاب حال حاضر هم به لحاظ علمی کامل و به دور از اشتباه علمی است و هم کتابی روان است و توضیحات بعضا مشکل به سادگی و روانی در آن بیان شده.لذا این کتاب در بسیاری از مراکز آموزش نجوم به عنوان منبع آموزشی جهت نجوم مقدماتی مورد استفاده قرار می گیرد(همینطور بسیاری از جزوات آموزشی مدرسان نجوم از این کتاب الگو برداری شده اند)

[عکس: 13374511921.jpg]

پس تا پایان روز دوشنبه 15 آبان ماه 91 قسمت تاریخچه ی نجوم و فصل 1 رو مطالعه می کنیم.
همونطور که عرض کردم این تاپیک جایی برای طرح سوالاتتون موقع مطالعه هم هست و این که برای اعلام آمادگی جهت شرکت در آزمون لطفا با پیام خصوصی به اطلاع اینجانب برسونید.
با تشکر

فایل‌های پیوست
.jpg   13374511921.jpg (اندازه 55.59 KB / تعداد دانلود: 1)
پاسخ
به جهت پیوستن دوستانی که نمی توانند کتاب را تهیه کنند به ما،کسانی که مایلند به جای نجوم به زبان ساده یکی از کتاب های این لیست را مطالعه کرده و آزمون دهند با پیام خصوصی می توانند به من اطلاع دهند.برای این دوستان به طور موازی با سایر اعضا صفحاتی از کتاب ها مشخص می شوند.سوالات نیز از کتابی که انتخاب می کنند طرح خواهد شد.
لیست کتاب هایی که می توانند به جای نجوم به زبان ساده در این تاپیک مورد مطالعه قرار بگیرند:
1-نجوم دینامیکی،نوشته ی رابرت تی دیکسون،ترجمه ی احمد خواجه نصیر طوسی،مرکز نشر دانشگاهی
2-نجوم و اخترفیزیک مقدماتی،نوشته ی زیلیک و اسمیت،ترجمه ی دکتر قنبری و دکتر عدالتی،انتشارات دانشگاه امام رضا
3-فرهنگ نامه ی نجوم وفضا،نوشته ی کوپر و هنبست،ترجمه ی شادی حامدی آزاد،نشر طلایی
هرچند موارد مشترک زیادی بین این 3 کتاب و کتاب نجوم به زبان ساده وجود دارد اما سطح این 4 کتاب تا حدی با هم متفاوتند.لذا توصیه ی من این است که در صورت داشتن کتاب نجوم به زبان ساده از همان استفاده کنید.
تاکید می کنم اگر یکی از این 3 کتاب رو برای مطالعه انتخاب می کنید با پیام خصوصی من رو مطلع بفرمایید
با تشکر Smile
پاسخ
نجوم به زبان ساده اگه ویراست دومش باشه مشکلی ایجاد میکنه؟
[url=http://skyofstarrynight.mihanblog.com][/url]The world will not be destroyed by those who do evil but by those who watch them without doing anything. _ Albert Einstein

http://www.skyofstarrynight.mihanblog.com
پاسخ
kamy نوشته: نجوم به زبان ساده اگه ویراست دومش باشه مشکلی ایجاد میکنه؟
نه.مشكلي نيست.كليت مباحث فرقي نكرده
Smile
پاسخ
سلام ، منم هستم
پاسخ
خوش امدید.
پاسخ
فرقش با نسخه قبلی چیه؟
[url=http://skyofstarrynight.mihanblog.com][/url]The world will not be destroyed by those who do evil but by those who watch them without doing anything. _ Albert Einstein

http://www.skyofstarrynight.mihanblog.com
پاسخ
دوستان راستش خیلی خوشحالم.حقیقتا استقبالتون از این تاپیک اون هم فقط در 24 ساعت خیلی بیشتر از چیزی بود که فکر می کردم و این،اون پتانسیلی رو که در تالار ازش حرف می زدم تایید می کنه.جدا از تک تکتون بسیار سپاس گزارم.به طور خاص از کاربر محترم North Captain یک تشکر ویژه می کنم.این که دوستی برای همراه شدن با این تاپیک در تالار عضو میشه برای من به شخصه خیلی خوشحال کنندست.
این توضیح رو هم به نظرم خوبه بگم که این که از دوستان خواستم آمادگی خودشون رو برای آزمون و همینطور انتقال ایده هاشون در مورد این تاپیک رو ترجیحا با پیام خصوصی اعلام کنند صرفا به این دلیله که روند تاپیک حفظ بشه و مطالب مربوط به مطالعه و کتاب اینجا قرار بگیره
باز هم ازتون متشکرم.
دوستانی که کتاب های گفته شده در لیستی که ارائه دادم برای مطالعه انتخاب کردند لطفا به این ترتیب مطالعه بفرمایند:
تا پایان دوشنبه 15 آبان:
نجوم و اخترفیزیک مقدماتی جلد 1:تا صفحه ی 36 سر قانون جهانی گرانش نیوتونی

فرهنگ نامه ی نجوم وفضا:تا پایان صفحه ی 23 سر تحلیل نور
-کسی از دوستان تا به حال برای کتاب نجوم دینامیکی اعلام آمادگی نکرده برای همین صفحه مشخص نکردم
-همونطور که می دونید نجوم و اختر فیزیک مقدماتی هم سطح بالاتری نسبت به نجوم به زبان ساده داره و هم حجم بیشتری.لذا دوستانی که این کتاب رو انتخاب کردند لازمه که سرعت مطالعه ی بالاتری داشته باشند و وقت بیشتری اختصاص بدهند.
با تشکر
Smile
پاسخ
kamy نوشته: فرقش با نسخه قبلی چیه؟
کتاب رو آقای مایر دگانی یک بار نوشته و آقای خواجه پور ترجمه اش کرده.برای همین هم محتوای کتاب تغییری نکرده.حتی در ویرایش های جدیدش هنوز هم واژه ی "ستاره ی دنباله دار"به کار می ره و پلوتو هنوز هم سیاره ی نهم مظومه ی شمسی خوانده میشه(البته این ها صرفا بعضی واژه ها هستند که در کتاب اشتباه اومدند و با تعاریف امروز نمی خونند منظورم اینه که کتاب اشتباه محتوایی نداره).ویرایش های جدید تغییر شکل جلد،اضافه شدن چند پوستر با کاغذ گلاسه وسط کتاب و تغییرات اندک نگارشیه(در مورد سومی حدس می زنم چون دقت نکردم).این که می گم خیلی فرقی ندارند به این جهته که وقتی دبیرستان بودم و این کتاب رو می خوندم.یک مقدارش رو تو خونه(چاپ 11)ویک مقدارش رو تو کتابخونه ی مدرسه(چاپ 1)می خوندم و روند مطالعم کاملا حفظ می شد.
پاسخ