نقدو معرفی کتاب!
سلام دوستان.
من دیدم یک مدتیه این قسمت(کتاب ها)کلا بلا استفاده است.خیلی حیفم اومد که از این قسمت استفاده ای نشه.اینکه از شما خواهش می کنم که کتابهایی رو که خوندید یا می شناسید به هر نحو که می تونید اینجا نقد کنید در ادامه به نقد یک کتاب می پرازم
قلمروی حکومت من در اسمان است "بتهوون"
پاسخ
نام کتاب:صورتهای فلکی
نویسنده:گری مکلر/مارک چارترند/ویل تریون
مترجم:مهندس احمد دالکی
چاپ:موسسه جغرافیایی و کارت گرافی گیتا شناسی
قیمت فعلی:سه هزاروسیصد تومان
شاید به جرئت بگویم که اگر در یک شب رصدی یک گردونه و یک نسخه از این کتاب داشته باشید واز ستاره شناسی هم هیچ چیز ندانید به تنهایی می توانیید بهترین رصد هارا داشته باشید.این کتاب در ابتدا(حدود 30 صفحه)راجع به صور فلکی،کره ی سماوی،...وبه هر حال اموزش است.بعد از انهم به وصف شب های مختلف سال می پردازد(حدود40 صفحه).بعد از ان همه ی صورت های فلکی قابل مشاهده در نیمکره ی شمالی را به صورت نسبتا کامل وبا تمام اجرام و ستاره های مهم اموزش می دهد(حدود110صفحه)بعد در اخر کتاب صورت فلکی های نیمکره ی جنوبی را به طور مختصر معرفی کرده.چند اصطلاح را تعریف کرده.یک سری ستاره را از نور وطیف طبقه بندی کرده و بعد تمامی اجرام مسیه را به طور مختصر معرفی می کند.در انتها یک واژه نامه داشته وصور فلکی هر ماه را بیان می کند
نکات مثبت:اندازه ی کوچک و همراه برای حمل در شب های ،دارا بودن نکات کلید به طوری که هم برای مبتدی و هم برای حرفه ای لازم است .
نکات منفی:سحافی این کتاب خیلی ضعیف است و کتاب زود پرپر می شود.توصیه میشود کتاب را سیمی کنید.
دوستان لطفا اگه این کتاب رو دارید نظراتتون رو بگید.
دوستان لطفا کتاب های دیگه ای روکه به نظرتون مفیده معرفی کنید

متشکرم

فایل‌های پیوست
.jpg   100nokte0001_454.JPG (اندازه 59.54 KB / تعداد دانلود: 1,518)
پاسخ
فکر کنم یکی دیگه از مشکلات این کتاب این باشه که پیدا کردن صورت ها بصورت تک تک یه کم مشکل است
پاسخ
من از نمره 20 به این کتاب نمره 17 می دهم.
کتاب خوبی است ولی با تغیراتی کوچک خوب تر هم می شود.

پاسخ
نام کتاب: Pocket Sky Atlas

نویسنده:Roger W.Sinnott

مشخصات:اطلس آسمان به زبان انگلیسی_ وابسته به مجله مشهور Sky and Telescope_ دارای 97 صفحه

مزیت ها:صفحات این کتاب دارای پشت زمینه سفید هستند که مخصوص رصد در شب است_ دارای دو ورقه پلاستیکی در دو طرف کتاب که باعث جلو گیری ار کثیف شدن کتاب در کویر می شود_ مکان صورت های فلکی و اجرام مسیه و NGC در آن دقیق است_ کار با نقشه بسیار آسان است و برای رقابتهایی مانند مسیه و صوفی توصیه می شود_در آخر کتاب فهرستی وجود دارد شامل اسامی تمام اجرام مسیه و صفحه پیدا کردن آن در نقشه در کنار آن نوشته شده است
متاسفانه عکس اسکن شده آن را ندارم
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ
عالیه.خیلی ازتون متشکرم.اگه بازم کتاب جالبی می شناسید معرفی بفرمایید

فایل‌های پیوست
.jpg   9781931559317.jpg (اندازه 23.36 KB / تعداد دانلود: 1,440)
پاسخ
شما خیلی وقت ها مجبورید از مطالب ترجمه نشده برای مطالعه ستاره شناسی استفاده کنید.سایت های مشهور یا کتاب های زبان اصلی و... .ولی اینها کلمات تخصصی داره که شما تو دیکشنری هایی مثل المنتری پیدا نمی کنید.
کتابی که می خوام معرفی کنم در واقع یک دیکشنری دو زبانه هست.اما فرقش با بقیه دیکشنری ها اینه که فقط راجع به ستاره شناسی هست ونسبتا کامله.(خوشحال می شم نظراتتون رو راجع بهش بدونم واز کسانی که راجع به کتاب های معرفی شده نظر میدن یاکتاب معرفی می کنن خیلی متشکرم)
نام کتاب:واژه نامه واحکام نجوم
نویسنده:محمد طباطبایی
انتشارات:فرهنگان
قیمت فعلی:دو هزار تومان
lدر انتها اضافه کنم که این کتاب رو از هر مرکز فروش ابزار ستاره شناسی می تونید بخرید(به خاطر اینکه تبلیغ نشه نمی تونم نام ببرم)
البته به غیر از این واژه نامه های دیگری هم هست مثل"واژه نامه ی اخترشناسی"و"واژه نامه کیهانشناسی"

متشکرم
پاسخ
عکس کتاب رو هم پیدا کردم.بفرمایید

فایل‌های پیوست
.jpg   Vajename_508.JPG (اندازه 49.5 KB / تعداد دانلود: 1,441)
پاسخ
Belder نوشته: نام کتاب: Pocket Sky Atlas

نویسنده:Roger W.Sinnott

مشخصات:اطلس آسمان به زبان انگلیسی_ وابسته به مجله مشهور Sky and Telescope_ دارای 97 صفحه

مزیت ها:صفحات این کتاب دارای پشت زمینه سفید هستند که مخصوص رصد در شب است_ دارای دو ورقه پلاستیکی در دو طرف کتاب که باعث جلو گیری ار کثیف شدن کتاب در کویر می شود_ مکان صورت های فلکی و اجرام مسیه و NGC در آن دقیق است_ کار با نقشه بسیار آسان است و برای رقابتهایی مانند مسیه و صوفی توصیه می شود_در آخر کتاب فهرستی وجود دارد شامل اسامی تمام اجرام مسیه و صفحه پیدا کردن آن در نقشه در کنار آن نوشته شده است
متاسفانه عکس اسکن شده آن را ندارم

تا اونجا که خبر دارم بزودی این کتاب تماماً فارسی با جزییات خاصی در اختیار همه‌ی فارسی زبانان قرار می‌گیره. این کتاب رو من خودم بسیار عالی دیدم. نقشه‌ها بسیار هوشمندانه تنظیم شده اند. از Observer واضحتر کاربردی تر هستند. این کتاب از تمامی مزیتهای کتابهای sky atlas و observer استفاده کرده. و در آخر لیست های مناسبی رو هم قرار داده.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool. Richard Feynman
پاسخ
ممنون اگه چاب شد حتما اسم و مشخصاتشو بگید Big Grin
در مسابقه خواب برتر در وبلاگ زیر شرکت کنید و جایزه نجومی بگیرید:
http://www.rasadroya.blogfa.com
پاسخ