راهنمایی برای خرید دوربین عکاسی نجومی
سلام دوستان . خسته نباشید . ممنون میشم راهنمائی بفرمائید :

برای عکاسی نجومی و از فضا (و البته بدون تلسکوپ) میخوام یه دوربین بخرم ؛ چند تا سوال داشتم که ممنون میشم لطف بفرمائید و راهنماییم کنید .

1 - چه مدل دوربینی مناسب عکاسیه نجومی هستش و بشه عکس های خیلی خوبی بگیرم . بیشتر هم به دنبال کانن هستم .

ماکزیمم میتونم تا 2.5 میلیون هزینه کنم (البته اگه کمتر بشه که چه بهتر)

در مورد مودیفای کردن :
2 - حتما باید مودیفای انجام بشه ؟
3 - اگه مودیفای بکنیم به دوربین آسیب میرسه ؟
اگه مودیفای بکنیم دوربین از گارانتی خارج میشه ؛ آیا گارانتیه دوربین هم مثل گوشیه موبایله که تقریبا اصلا به کار نمیاد و هزینش رو خودمون باید بپردازیم ؟

4 - معیار مشخص شدن اینکه سنسور دوربین نویز کمی تولید میکنه چیست ؟

5 - عکس های بهتر و با کیفیت تری هم میشه نسبت به این عکس گرفت ؟ :
AstroBin - Augrabies Nights - Milky Way (will)

این 3 مدل رو من خودم مد نظرم قرار دادم ؛ نظر شما چیه ؟

کانن ای او اس 60 دی / Canon EOS 60D
http://www.dorbinshop.com/digitalCameras/Canon/600D
دوربین دیجیتال | دوربین کانن پاورشات اس ایکس50 / Canon Powershot SX50 HS

بابت کمک و راهنمائی هاتون ممنونم .
پاسخ
m_dj133 نوشته: سلام دوستان . خسته نباشید . ممنون میشم راهنمائی بفرمائید :

برای عکاسی نجومی و از فضا (و البته بدون تلسکوپ) میخوام یه دوربین بخرم ؛ چند تا سوال داشتم که ممنون میشم لطف بفرمائید و راهنماییم کنید .

1 - چه مدل دوربینی مناسب عکاسیه نجومی هستش و بشه عکس های خیلی خوبی بگیرم . بیشتر هم به دنبال کانن هستم .

در مورد مودیفای کردن :
اگه مودیفای بکنیم دوربین از گارانتی خارج میشه ؛ آیا گارانتیه دوربین هم مثل گوشیه موبایله که تقریبا اصلا به کار نمیاد و هزینش رو خودمون باید بپردازیم ؟

سلام دوست عزیز
دوربینی که قابلیت نوردهی بالا رو داشته باشه مناسب هست، برند های زیادی برای دوربین های این چنینی دیجیتال (DSLR) و آنالوگ (SLR) وجود داره که معمولا Canon از بقیه کیفیت بهتری داره.
مودیفای کردن واجب نیست اما تاثیر بسیار خوبی در ثبت اجرام آسمانی داره. در مورد مودیفای کردن صفحه فیلتر اصلاح کننده در ویکی نجوم رو مطالعه کنید (http://wiki.avastarco.com/index.php?titl...8%AF%D9%87). گارانتی هم بعد از مودیفای از بین میره.
تولید نویز بستگی به خود دوربین داره که در مدل های مختلف متغیر هست، اما میشه با روش هایی مثل سرد کردن محیط یا انواع پردازش تصویر نویز رو کاهش داد.
در مورد اون عکس، دست شما در عکاسی نجومی باز هست تا عکس های خوبی بگیرید، به شرط داشتن دوربین و لنز مناسب میشه عکس های بهتر هم گرفت، اما گرفتن چنین عکسی هم کار ساده ای نیست و عکس بسیار حرفه ای گرفته شده.
Canon 60D به نظر من از بقیه برای شما مناسب تره و واقعا دوربین خوبی هم هست، منتهی هزینتون فقط به خود دوربین و لنز نرمال خودش (18-55) می رسه و لنز دیگه ای با این پول نمی شه خرید؛ البته همین 18-55 هم با تمام مشکلاتی که داره برای شروع لنز بسیار خوبی هست.
در ضمن همراه دوربین برای نوردهی های طولانی باید یک ریموت کنترل هم تهیه کنید.
موفق باشید
پاسخ
m_dj133 نوشته: سلام دوستان . خسته نباشید . ممنون میشم راهنمائی بفرمائید :

در مورد مودیفای کردن :

سلام
بین گزینه هایی که گذاشتید 60d بهتره. ولی پیشنهاد می کنم اگر دوربین رو بیشتر برای عکاسی نجومی میخواین 40d دست دوم بگیرید. برای عکاسی نجومی از خیلی جهات بهتره.
گل نیلوفر در مرداب می روید تا همه بدانند در سختی ها باید زیبایی آفرید!
http://astrophoto.aminus3.com
پاسخ
ممنونم از هر دو دوست عزیز
چون هزینش میره بالا دوربین رو مودیفای نمیکنم تا بعد از مدتی که خواستم لنز بهتری برای تهیه کنم اون موقع مودیفایش هم میکنم .
راستش حدود 70% برای عکاسی نجومی میخوام و 30% هم برای طبیعت . با این حالت 40d رو پیشنهاد میکنید ؟

میشه بفرمائید 40d از چه جهاتی بهتره ؟ و اینکه واقعا ارزش داره که دست دوم بخرم ؛ با این فرض که اصلا نمیدونم چجوری نگهداری شده و آیا اتفاقی براش افتاده یا نه ! ؟

با تشکر .
پاسخ
من خودم 40d دارم و پیشنهاد خرید این دوربین را به شما هم می دهم البته اگر پیدا کنید دست دوم.
پاسخ
كما في سابق ( ترجمه : مثل گذشته) اولين قدم در خريد لوازم نجومي تعيين تكليف شخص با خودش هست. شما ميخواي چجور عكسي بگيري؟ عكس ميدان ديد باز؟ يا اينكه مي خواي از اجرام پرنور و نزديك مثل ماه و ستاره ها عكس بگيري ويا اينكه مي خواي از اجرام عمقي آسمان مثل سحابي ها عكس بگيري؟

اول از همه اينكه اصلا دنبال دوربين دست دوم نرو كه اگه خوب بود صاحبش نگهش ميداشت.
دوم اينكه براي عكاسي از اجرام عمقي در حال حاضر بالاي شش ميليون تومان هزينه بايد بدي كه براي كسي كه تازه مي خواد شروع كنه واقعا هزينه سنگينيه و تازه به علت سختي كار كلا دل زده ميشي.

بريم سراغ گزينه هايي كه معرفي كردي:
دوبين هايي كه براي عكاسي نجومي استفاده ميشوند بايد حتما گزينه bulb رو داشته باشند يعني بتوني شاتر رو تا هروقت كه احتياج داري باز نگه داري.
دوربين هاي سري Power Shot داراي اين خاصيت نيستند. پس گزينه سومت به درد اين كار نمي خوره.
يه توضيح كوچيك بدم در مورد شماره سري دوربين هاي كانن.
شماره سري ها از سري هاي چهار رقمي شروع ميشه مثل d1100 (دوربين نازنين خودم) بعد سه رقمي d600 بعد دورقمي d60 و در آخر تك رقمي ها
كه به ترتيب مبتدي تر راحت تر و ارزون تر هستند.
با توجه به اينكه كلي لوازم وابزار اضافي هم احتياج داري من d1100 رو پيشنهاد ميكنم كه هم ارزونتر هست و هم اينكه در نتيجه نهايي كار با يه d600 تفاوت آنچناني نداره.
دوربينت رو انتخاب كردي؟ حالا دوربين رو ميخواي كجا بگذاري؟
1.دستم ميگيرم
2.سه پايه
3.دست داداش كوچيكمه
4.مقر

بريم جواب هاي تشريحي رو بخونيم:
دوربين روي دست فقط به درد كار عكاسي از طبيعت مي خوره.
سه پايه هم تا نور دهي حدود ده ثانيه بيشتر به كار نميادو با توجه به اينكه ستاره ها حركت ميكنند نمي توني عكس واضح داشته باشي.(مگر اينكه بخواي عكس رد ستاره ها رو بندازي كه اونم يه بار دو بار انداختي خسته كننده ميشه)
گزينه سه هم كه تسليت مي كم ميدونم چه حسي داره برا خودم پيش اومده
و اما گزينه چهار كه گزينه درست هست.

شما براي نور دهي زمان زياد احتياج داري كه تنها راهش استفاده از مقر مناسب دوربين هست كه قيمتش از مقر تلسكوپ كمتره ولي دقتش همون قدر هست .
از چچيزهاي بدرد بخور ديگه يه لنز وايد هست كه در عكاسي از طبيعت هم فوق العاده به كار مياد
بازهم سوالي داشتي در خدمتم
-- -.-- -.. . .- .-. ...- . -. ..- ... -.-- --- ..- .- .-. . -- -.-- .-.. --- ...- . ..- -. - .. .-.. ... ..- -. --. --- . ... -.. .- wechatکسی نبود؟!!.-. -.-
پاسخ
m_dj133 نوشته: ممنونم از هر دو دوست عزیز
چون هزینش میره بالا دوربین رو مودیفای نمیکنم تا بعد از مدتی که خواستم لنز بهتری برای تهیه کنم اون موقع مودیفایش هم میکنم .
راستش حدود 70% برای عکاسی نجومی میخوام و 30% هم برای طبیعت . با این حالت 40d رو پیشنهاد میکنید ؟

میشه بفرمائید 40d از چه جهاتی بهتره ؟ و اینکه واقعا ارزش داره که دست دوم بخرم ؛ با این فرض که اصلا نمیدونم چجوری نگهداری شده و آیا اتفاقی براش افتاده یا نه ! ؟

با تشکر .
40 دی از لحاظ نویز، داینامیک رنج و qe از 60 دی خیلی بهتره. پیشنهاد همه ی عکاس های نجومی سرشناس برای خرید دوربین در رده ی غیر فول فریم 40 دی هست. حالا اینکه چجوری با دست دوم بودنش کنار بیاین بستگی به خودتون داره.
اگر 40 دی رو مادیفای کنید نتیجه ی بسیار خوبی رو بهتون میده. عکس های طاها قوچکانلو و مسعود صفری رو می بتونید ببینید که با 40 دی مادیفای گرفته شده.
در ضمن برای شروع اصلا نیازه به مقر نیست. سه پایه کارتون رو راه میندازه. فعلا بهتره رو دوربین و یک لنز واید سریع سرمایه گذاری کنید.
پاسخ
v k نوشته: شما ميخواي چجور عكسي بگيري؟

حالا دوربين رو ميخواي كجا بگذاري؟
1.دستم ميگيرم
2.سه پايه
3.دست داداش كوچيكمه
4.مقر
ممنونم دوست عزیز .

خودم هم به دوربین (کلا وسایل دسته دو و کار کرده) اعتقادی ندارم و دوست ندارم بخرم .

میخوام به صورت میدان دید باز از آسمان و ستاره ها عکس بگیرم و هم از سحابی ها عکس بگیرم .

تو مایه های این عکس : AstroBin - Augrabies Nights - Milky Way (will)

خوب صد درصد از طبیعت هم میخوام عکس بگیرم ولی در کل به فکر سه پایه هستم .

با سه پایه میشه از سحابی ها عکس گرفت ؟ سحابی ها هم از دید خارج میشن ؟

با تشکر .
پاسخ
only orion نوشته: 40 دی از لحاظ نویز، داینامیک رنج و qe از 60 دی خیلی بهتره.

در ضمن برای شروع اصلا نیازه به مقر نیست. سه پایه کارتون رو راه میندازه. فعلا بهتره رو دوربین و یک لنز واید سریع سرمایه گذاری کنید.

ممنونم از پاسختون دوست عزیز .حدودا هزینه لنز مناسب و سریع چقدر میشه ؟ (فکر میکنم از بودجه من خارج بشه)

با تشکر .
پاسخ
m_dj133 نوشته: ممنونم از پاسختون دوست عزیز .حدودا هزینه لنز مناسب و سریع چقدر میشه ؟ (فکر میکنم از بودجه من خارج بشه)

با تشکر .
والا من قیمت ندارم. برای دوربین غیر فول فریم لنز canon EF 15mm fisheye f/2.8 بسیار مناسبه. نمیدونم الان در بازار هست یا نه.
پاسخ