عکاسی نجومی با گوشی و تبلت
سلام بر همگی . به نظر شما آدابتور یا وسیله ای هست که برای عکاسی نجومی گوشی و یا تبلت را به تلسکوپ وصل کند؟
لطفا من را راهنمایی کنید. متشکرمWink
پاسخ
رضا باجلان نوشته: سلام بر همگی . به نظر شما آدابتور یا وسیله ای هست که برای عکاسی نجومی گوشی و یا تبلت را به تلسکوپ وصل کند؟
لطفا من را راهنمایی کنید. متشکرمWink

سلام فکر کنم جواب سوال شما رو متخصص عکاسی نجومی جناب
آقای Mohamad_reza می تواند بدهدCool
جهان های حبابی
پاسخ
naruto sh نوشته: سلام فکر کنم جواب سوال شما رو متخصص عکاسی نجومی جناب
آقای Mohamad_reza می تواند بدهدCool

ممنونم.CoolSmile
پاسخ
سلام علیکم شب بخیر
اصولا مگر به روش افوکال می توان چنین کاری کرد من به شخص چنین عکسی گرفتم البته از ماه بوسیله موبایل .
پاسخ
با سلام خدمت دوستان عزیز
در بخش ابزار عکاسی نجومی سایت اسمان شب قسمت تی رینگ و اداپتور.اونجا یک سری نگهدارنده دوربین عکاسی در سایزهای مختلف هست و میتونید برای گوشی و تبلت خودتون انتخاب کنید
البته اگه بتونید ابتکار به خرج بدید یک وسیله خودتون درست کنید و با چوب کشت چون یکی از دوستانم درست کرده بود و ازش راضی بود
پاسخ
اگه تلاش به خرج بدید، میتونید یه وسیله درجه 1 برا خودتون بسازید.
باید اول بدونید موبایل یا تبلتتون باید چطور پشت چشمی قرار بگیره، بعد با یه طراحی خوب، ترجیحا تو AutoCAD، میتونید بدید بیرون براتون با cnc عین باقلوا در بیارن.
پروژه خوبیه برای تابستون. خیلی هم سخت نیست.
هزینشم فکر کنم نهایتا 50، 60 تومن بشه.
فکر نمیکنم محصول فروشگاه اسمان شب ارزونتر از این باشه.
پاسخ
mohammad_reza نوشته: با سلام خدمت دوستان عزیز
در بخش ابزار عکاسی نجومی سایت اسمان شب قسمت تی رینگ و اداپتور.اونجا یک سری نگهدارنده دوربین عکاسی در سایزهای مختلف هست و میتونید برای گوشی و تبلت خودتون انتخاب کنید
البته اگه بتونید ابتکار به خرج بدید یک وسیله خودتون درست کنید و با چوب کشت چون یکی از دوستانم درست کرده بود و ازش راضی بود

میشه یه کم بیشتر راهنمایی کنید.
پاسخ
راستش من خیلی درگیر این کارها نمیشم سعی میکنم اماده بگیرم
ولی تو این کارها Regulus عزیز همیشه بهترین بوده
پاسخ
والا منم کار زیادی تا حالا نکردم.
ولی در کل اینطوره که، اول باید ببینید موبایل یا تبلتتون با چه زاویه ای و از کدوم قسمت دوربین، باید پشت چشمی قرار بگیره.
بعد به نسبت یه بدنه براش طراحی کنید که اون زاویه و مکان مورد نظر رو نتیجه بده.
ساده سادش اینه که با چند تا تخت 5 لا (که انگار کمیاب هم هست) یه قاب چوبی درست کنی که دوربین گجتو پشت چشمی نگه داره.
اگه فرصت کردم، یه طرح کلی میذارم. فردا فکر نکنم بتونم. احتمالا پس فردا.
پاسخ
خب, اینم طرحی که قولشو دادم. سعی کردم تا حد امکان ساده و با کیفیت باشه.
ممکنه از این ساده ترم بشه ساخت, ولی احتمالا ثبات لازمو نخواهد داشت.
البته توضیحاتو خیلی خیلی کامل میدم تا راحت بشه درستش کرد, برا همین ممکنه به نظر سخت بیاد, ولی در عمل خیلی راحته.
به چند قطعه چوب از جنس های مختلف نیاز داریم. همینطور چند تا میخ کوچیک (معروف به میخ بنفش), چند تا پیچ, دوتا پیچ با طول خیلی زیاد (بیشتر از طول قطعه 4 + عرض قطعه 3 (که بعدا این قطعاتو معرفی میکنیم)) و قطر کمتر از 1 سانت و دوتا مهره خروسکی.
ابزارمون هم سوهان, سمباده, چکش و پیچ گوشتی هستن.

طرح کلی اینه که یه قاب چوبی برای گجت درست کنیم که گوشی بصورت کشویی بره داخلش و این قاب با یه پایه به دور اداپتور اتصال چشمی یا چپقی وصلشه.
این طرح قطعات مورد نیازه:

[عکس: 31584813065560316501_thumb.jpg]

[عکس: 85238648982159701279_thumb.jpg]

مشخصات قطعه اول:
طول = طول گجت تا یک سانت زیر دوربین
عرض = 1 سانتی متر
قطر = قطر گجت + 0.5 سانتی متر
جنس = چوب های طبیعی نرم یا MDF ( یعنی نئوپان و تخته 3 لا و 5 لا و اینا نباشه)
تعداد = 2 تا

مشخصات قطعه دوم:
طول = طول گجت تا یک سانت زیر دوربین.
عرض= عرض گجت + 1 سانتی متر
قطر = دلخواه (ترجیحا نازک)
جنس = تخته سه لا یا تخته 5 لا (ترجیحا 5 لا)
تعداد = 1

مشخصات قطعه سوم:
طول = قطر چپقی یا اداپتور چشمی + 3 سانتی متر
عرض = شعاع چپقی یا اداپتور چشمی + 1.5 سانتی متر
قطر = بیش از 1.5 سانتی متر (حداکثر به ارتفاع چپقی یا اداپتور)
جنس = چوب طبیعی یا MDF ( نئوپان یا تخته 3 لا و 5 لا نباشد)
تعداد = 1

مشخصات قطعه چهارم:
طول = نصف طول گجت
عرض = قطر چپقی یا اداپتور + 3 سانتی متر
قطر = بیش از 1.5 سانتی متر ( حداکثر به ارتفاع چپقی یا اداپتور)
جنس = چوب طبیعی یا MDF ( نئوپان یا تخته 3 لا و 5 لا نباشد)
تعداد = 1

مشخصات قطعه پنجم:
طول = 2/3 (دو سوم) طول قطعه چهارم
عرض = عرض قطعه چهارم
قطر = (ارتفاع چپقی + ارتفاع چشمی) - (قطر قطعه دوم + قطر قطعه چهارم) (اون علامت تفریقه)
جنس = دلخواه (ترجیحا چوب طبیعی یا MDF)
تعداد = 1

نکات:
- ابعاد قطعات بستگی به ابعاد موبایل یا تبلت داره, ولی نقشه کلی همینه.
- اینا ابعاد قطعات مکعب مستطیل شکلی بود که بعدا طبق توضیح اشکال مورد نظرو روشون ایجاد میکنیم.
- به این علت بعضیا رو گفتم نئوپان و تخته نه, چون باید از قطرشون پیچ بخورن و نئوپان تو این وضعیت می پکه.
- منظور از قطر و شعاع اداپتور یا چپقی, قطر و شعاع دایره قاعده استوانه و منظور از ارتفاع اداپتور یا چپقی, ارتفاع استوانه هست.
*- چیزی که باید خیلی بهش توجه داشت, محل قرار گرفتن دوربین گجت هست. این طرح به طور کلی برای یه گجت با بدنه حدودا مکعب مستطیلی (مثل گوشیای سونی یا اپل) با دوربین در وسط بدنه در نظر گرفته شده. اگر بدنه پشتی انحنا یا بیرون زدگی داشته باشه باید با چیزی شکل اونو به صفحه صاف نزدیک کنیم. (مثلا دستمال کاغذی یا پنبه یا ابر بین گجت و دستگاهمون قرار بدیم) و اگر دوربین در وسط نبود, باید محل پیچ کردن یک قطعه رو تغییر بدیم که بعدا توضیح داده میشه.

شکل دهی قطعات:
قطعات 2 و 5 نیازی به شکل دهی ندارن.
- قطعه 1 رو باید با سوهان به دقت به اندازه قطر گجتتون از یک ضلع قاعده خالی کنید و از ضلع دیگه قاعده انقدر خالی کنید که 0.5 سانت باقی بمونه.
در واقع از مکعب مستطیل اولیه, یک مکعب مستطیل با عرض 0.5 سانت و قطر گجتتون با طول مشابه طول اولیه خارج کنید.
در نهایت به یک شکل پله مانند میرسیم.
- قطعه 3 و 4 رو باید با سوهان یه نیم دایره از داخلشون در بیاریم. قطر دایره برابر با قطر چپقی یا اداپتورمونه. البته باید مرکز دایره رو بیرون قطعه در نظر بگیرید. در واقع نیم دایره واقعی نیست. کافیه مرکز دایره رو از سمت عرض, حدود 0.5 سانت بیرون قطعه در نظر بگیرید. (شما با سوهان شروع به کار کنید, این قسمت دایره محاسباتش خیلی مهم نیست, فقط نباید اضافه تر خالی کنید)

اتصالات:
این نقشه اتصالاته:

[عکس: 22465584788563402419_thumb.jpg]

نکته: از ترتیب زیر پیروی کنید.

1- با تعداد دلخواه میخ بنفش (8 تا کافیه) دو قطعه شماره 1 رو طبق شکل 1 به قطعه 2 وصل میکنیم. توجه داشته باشید که از جهت درست میخ کنید و اون سمت که به اندازه 0.5 سانت اضافه گذاشتیم رو باید میخ کنیم. حتما از سمت قطعه 2 میخ کنید.

2- قطعه 5 رو در انتهای مسطح قطعه 4 قرار بدید و با دو تا پیچ مثل شکل 3 به هم پیچ کنید. (اینو موقع طراحی در مرحله 3 در نظر گرفتم, ولی الان دیدم اینطوری بهتره.) از سمت قطعه 4 پیچ کنید.

3- قطعه 5 رو با دو تا پیچ نسبتا کوتاه (کوتاه تر از قطر قطعه 5) مثل شکل 2 به قطعه 2 متصل میکنیم. پیچ ها رو از سمت قطعه 2 به قطعه 5 پیچ کنید. محل پیچ کردن این قطعه خیلی مهمه و باید نیم دایره رو دور چپقی یا اداپتور انداخت و قطعه 2 رو تا حد ممکن به چشمی نزدیک کرد (قطعه 2 رو با چشمی لب به لب میکنیم) و بعد از پیدا کردن وضعیت مناسب, اون محل رو پیچ کرد.
نکته خیلی مهم *****: اگر دوربین گجت وسط بدنه نیست, باید قطعه 5 رو جایی پیچ کنید که دوربین پشت چشمی قرار بگیره.

4- روی قطر قطعه 3 و 4 (روی اون دو قسمت باقی مونده دو طرف نیم دایره) رو انقدر سوراخ کنید تا از طرف دیگه قطعه بیاد بیرون. میتونید اینکارو با چکش کردن پیچ روی محل یا با پیچوندن پیچ با پیچ گوشتی روی محل یا با میخ کردن اون قسمت انجام بدید. (اگر با دریل میتونید که چه بهتر. فقط مراقب باشید قطر مته بیشتر از پیچی که میخوایم بعدا این تو بکنیم نباشه)

5- پیچ رو از سمت نزدیک به قطعه 5 وارد سوراخ ایجاد شده روی قطعه 4 کنید و قطعه 3 رو از سمت نیم دایره وارد پیچ کنید.

6- مهره خروسکی رو وارد ادامه پیچ که از اون سمت بیرون اومده بکنید.

روش استفاده:
گوشی رو بصورت کشویی وارد قاب میکنید و بعد دستگاه رو دور چپقی یا اداپتور میذاریم و با مهره های خروسکی سفت میکنیم.

دیدید کاری نداشت. :mrgreen: :lol: Confusedhock: :grin:
اما جدای از شوخی, فقط توضیحاتش سخته. ساختنش بعد از خرید چوب و پیچ و میخ ها شاید چند ساعت بیشتر طول نکشه.
اگر سوالی دارید, بپرسید تا بصورت ساده تر توضیح بدم. چون تو متن سعی کردم یه مقدار شبیه دستور العمل های ساخت توضیح بدم و دقیق باشه تا راحت.
پاسخ